English

Renata Lichnovská - piano

Biografie

Přerovská rodačka absolvovala konzervatorní studia v Ostravě u Marty Toaderové. Souběžně studovala i kompozici u Milana Báchorka. Na brněnské JAMU pokračovala u své předchozí  pedagožky a později ve třídě vyhledávané prof. Inessy Janíčkové. Svůj mimořádný talent pak rozvíjela dále na  mezinárodních interpretačních kurzech u takových osobností jakými jsou  Rudolf  Kehrer, Vera Gornostaeva  nebo Lev  Naumov.

Nepopiratelné úspěchy zaznamenala Renata Lichnovská i v řadě mezinárodních soutěží. Je vítězkou soutěží Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Bedřicha Smetany v Hradci Králové, Chopinovské soutěže v Mariánských Lázních a v r.1992 získala cenu The Gordon Trust Prize na skotské mezinárodní soutěži v Glasgowě.  Úspěšná byla i ve skladatelské soutěži Generace, jejíž vítězkou se stala v r. 1987.

Pianistka o jejíž úhozové technice a herní kultivovanosti píše kritika v superlativech, zahájila bohatou koncertní činnost již na konci studií. Uplatňovala se jako sólistka i komorní hráčka. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními solisty, mezi které patří Michaela Fukačová, Bohuslav Matoušek, Pavel Wallinger, Carmine Lauri, Lars Anders Tomter, Jana Walingerová, Jozef Podhoranský, Tomáš Kořínek a další solisté a komorní soubory. Solově vystupovala s významnými domácími orchestry, mimo jiné pod vedením Františka Jílka, Petra Altrichtera, Leoše Svárovského, Jakuba Kleckera a Tomáše Hanuse. Známým se stalo především Duo Ardašev, v němž se spolu s Igorem Ardaševem uplatňovala jak v čtyřruční hře, tak ve hře na dva klavíry. Jejich výkony je přivedly na četná evropská koncertní pódia od Španělska po Řecko a pohotově je zachytila firma Supraphon, pro níž  natočili Dvořákovy Slovanské tance, Legendy a cyklus  Ze Šumavy, Smetanovu Mou vlast a v live nahrávce společně s Komorní filharmonií Pardubice Koncert pro dva klavíry J. L. Dusíka. Dlouholetá je rovněž spolupráce s vynikající houslistkou Ivanou Tomáškovou. Také jejich umění je vedlo na četná koncertní turné a je  zaznamenáno  narozhlasových i gramofonových nahrávkách  (Smetana, Dvořák, Suk, Martinů ad.).

Renata Lichnovská je vítanou sólistkou mnoha koncertních řad a festivalů doma i v zahraničí.  Účastnila se pravidelně mezinárodního projektu České sny, mezinárodních festivalů Concentus Moraviae, Janáčkův Máj,  Ohridske Leto v Makedonii, a dalších,společně s orchestrem  National des Pays de la  Loire podnikla turné po Francii, letos vystoupí na festivalu Pražské Jaro. Její umění znají také posluchači v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Bulharsku, Velké Británii, Holandsku, Dánsku, Lotyšsku, Turecku a v dalších zemích. Pedagogicky působí rovněž na Jamu v Brně.

Současně se sólistickou kariérou je neodmyslitelnou součástí jejího uměleckého života právě komorní hra, kde je  vyhledávaná partnerkou pro svou bohatou muzikálnost, hráčskou pohotovost, technickou suverenitu a mimořádnou citlivost.

Ceny z mezinárodních soutěží:

  • 1984 - 1.cena v mezinárodní soutěži Virtuosi di musica di pianoforte, cena pro nejúspěšnějšího československého účastníka, cena pro absolutního vítěze 

  • 1984 - 1.cena v soutěži B.Smetany v Hradci Králové v mladší kategorii

  • 1986 - 1.cena v soutěži B.Smetany v Hradci Králové ve starší kategorii

  • 1987 - 1.cena ve skladatelské soutěži Generace

  • 1989 - 1.cena v soutěži F.Chopina v Mariánských Lázních

  • 1992 - The Gordon Trust Prize na The International Scottish Piano Competition v Glasgově.

  • V roce 1994 získala cenu Nadace Českého hudebního fondu